Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i rehabilitacja Wrocław

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego – rehabilitacja

Aktualizacja:

Skręcenie stawu skokowego to dość pospolita kontuzja, której można nabawić się absolutnie wszędzie, od boiska do siatkówki po kabinę prysznicową.

Skręcenie stawu skokowego

Lato to czas, w którym do gabinetów fizjoterapii zaczyna trafiać sporo pacjentów w fazie ostrej po skręceniu tego stawu. Szczęśliwcy, którym udało się obejść np. bez złamania, krwiaka śródstawowego, czy martwicy tkanek miękkich okołostawowych muszą postawić na szali swoje szczęście jeszcze raz. Dzieje się tak, ponieważ nagminnie dochodzi do przyjęcia niewłaściwego protokołu leczniczego lub co gorsza gipsowanie skręconego stawu. Niestety często gipsowaniu ulega staw, który zupełnie tego nie wymaga. W świetle badań oraz nowoczesnej fizjoterapii protokoły lecznicze narzucające usztywnienie odchodzą do lamusa. Materiał, który dla Państwa przygotowaliśmy jest pokazaniem pięciu dni fizjoterapii (piątek oraz poniedziałek, wtorek, środa i czwartek) po inwersyjnym skręceniu stawu skokowego drugiego stopnia. Fizjoterapeuta w porozumieniu z pacjentem podjęli decyzję o zdjęciu opatrunku gipsowego, który zalecił lekarz.

Skręcenie stawu skokowego – fizjoterapia

Podczas terapii po skręceniu stawu skokowego metodą wiodącą była Medycyna Manualna, zastosowana przez fizjoterapeutę Pawła z Centrum Fizjoterapeuty w następujące dni: piątek, poniedziałek, wtorek, środę oraz czwartek. Dodatkowo w środę fizjoterapeuta dołączył kilka technik z FDM-u, co bardzo pozytywnie wpłynęło na fazę wykroku, aktywizując prostowniki stopy.

Należy podkreślić, że poniższy film pokazujący przebieg fizjoterapii po skręceniu stawu skokowego, nie należy do serii filmów ,,zrób to sam’’. Nie jest gotową receptą na leczenie w każdym przypadku i stopniu uszkodzenia. Pokazuje on jedynie najważniejsze techniki z pięciu dni fizjoterapii.

Na początku skupiono się na wyprowadzeniu tkanek z tzw. bloku traumatycznego – nawet 20-30 minut. Wykonano również technikę kierowanej adaptacji tkankowej oraz masaż odciągający przy pomocy miodu. Cały kręgosłup został poddany odpowiednim manipulacjom, aby przywrócić funkcje łańcuchów synkinetycznych porażonych podczas urazu. Na koniec dokładny globalny masaż trzewi, aby pobudzić tłocznię brzuszną oraz układ limfatyczny do pracy nad obrzękiem. W kolejnych dniach dołożono kilka mobilizacji np. więzozrostów i kości piętowej. Wykonano również kilkukrotnie kompersję przy pomocy elastycznych taśm połączoną z ruchem w stawie. Zazwyczaj po wizycie wykonywano kinesiotaping. Warto zwrócić uwagę na zdjęcie z poniedziałku. Tuż nad kostką boczną doskonale widać obrys miejsca gdzie kończyła się taśma kinesiotaping.

skręcenie stawu skokowego

Ostatnie ujęcia filmu pokazują propozycje ćwiczeń, które pacjent sam będzie wykonywał już w domu. Mają one na celu poprawę stabilności stawu i poprawę propriocepcji. Dodatkowo przedstawiono kilka form automasażu i głęboki masaż poprzeczny w celu poprawy utkania, elastyczności i wytrzymałości powięziowej zbliznowacenia powstającego w miejscach uszkodzenia tkanek.

Podsumowanie

Poniższe zdjęcie pokazuje efekt prawidłowo przeprowadzonej fizjoterapii po skręceniu stawu skokowego.

Fizjoterapia po skręceniu stawu skokowego porównanie

13 komentarzy
 1. Odpowiedz
  Adam.

  Tak więc wygląda profesjonalna zajęcie się pacjentem. Zazdroszczę, bo sam mam problem po skręceniu stawu skokowego. Artykuł napisany bardzo prosto, bez rozwodzenia się i popadania w dygresje. Jest konkretny. Świetnie jest po przeczytaniu od razu sięgnąć do materiału wideo i móc zobaczyć jak wygląda taka terapia.

  Zazdroszczę szybkiego powrotu do zdrowia pacjentowi i podziwiam ekspertów za ich wiedzę i praktykę!

 2. Odpowiedz
  Gosia

  Jestem w szoku jak szybko można doprowadzić pacjenta po skręceniu, widać profesjonalizm. Lekarz to tylko w gips i martw się później sam.

 3. Odpowiedz
  jeremy

  Super! Można liczyc na wiecej takich filmików ?

  • Odpowiedz
   Admin

   Dzień dobry,
   dziękujemy. Kolejne filmy już w drodze. Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a oraz strony internetowej.

   Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia
   Zespół Centrum Fizjoterapeuty

   • Odpowiedz
    Ania

    Witam ! Mam skręcenie i naderwanie stawu skokowego. Najdziwniejsze jest to ,że pierwsze 2 dni po tym jak noga mi “uciekła” na chodniku było w miarę ok. Chodziłam do pracy(praca chodząca), troszkę coś czułam. Na 3 dzień już płakałam z bólu ale jeszcze 2 dni musiałam chodzić. Wczoraj byłam u lekarza. Mam zapisaną ortezę na goleń i stopę. Dlaczego taką wysoką? Chciałabym zacząć jak najszybciej chodzić na jakieś zabiegi, typu krioterapia, jakieś prądy…może masaż stopy? Czy już można? Proszę o radę!

    • Odpowiedz
     Admin

     Pani Anno,
     uważamy, że najlepszym rozwiązaniem będzie to, aby stopę zbadał fizjoterapeuta. Należy sprawdzić dokładnie jakie właściwości ma uszkodzona powięź i przywrócić jej strukturę. Jeśli nie było złamania to usztywnianie w większości przypadków nie jest potrzebne. Najważniejsze jest to, aby fizjoterapeuta przywrócił fizjologiczny ruch w stawie. Co do zabiegów fizykalnych to wiemy z doświadczenia, że nic nie zastąpi rąk terapeuty, a krioterapia co prawda może zmniejszyć ból, ale będzie odwlekała w czasie proces gojenia tkanek i ich regenerację.

     Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia
     Zespół Centrum Fizjoterapeuty

 4. Odpowiedz
  Wojtek Pinoczek

  5 dni!? Szok! Gdybym widział to jakieś cztery skręcenia wcześniej, może nie miałbym 4 skręceń 🙂
  PS: Przydałaby się jeszcze informacje jak można minimalizować straty natychmiast/bezpośrednio po skręceniu. Lód? Jak długo? Unosić? Uciskać/nie uciskać? Jak długo?
  Pozdrawiam

 5. Odpowiedz
  Kasia Ciuborska

  Super filmiki. super fachowcy pozdrawiam

 6. Odpowiedz
  Sylwia

  Bardzo cenne porady 🙂 Pewnie wielu w zimie się przydadzą

 7. Odpowiedz
  Gosia

  Wow. Dobrze wiedzieć. Dzięki za tyle cennych informacji w pigułce

 8. Odpowiedz
  indianadriana

  Cenne porady

 9. Odpowiedz
  Czarna Skrzynka

  Dodane do ulubionych! Wkrótce sezon na bieganie się zacznie…. 🙂

 10. Odpowiedz
  Krzysztof

  Witam, nie podaliście Państwo, w którym dniu po urazie zaczęto rehabilitację, chyba nie pierwszego dnia ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *