Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i rehabilitacja Wrocław

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

Ścięgno Achillesa rehabilitacja

Aktualizacja:

Ścięgno Achillesa to gęsto utkana tkanka łączna, stanowiąca przedłużenie mięśnia trójgłowego łydki, łącząca mięsień z kością. Obecnie powstałe urazy leczy się chirurgicznie i zachowawczo, włączając w to rehabilitację. Niestety blizny powstałe po operacji posiadają gorsze właściwości mechaniczne jak również biochemiczne.

Ścięgno Achillesa rehabilitacja

Ścięgno Achillesa, a także okoliczne tkanki, na których powstała blizna po zabiegu wymagają lepszego ukrwienia, dotlenienia, a także doprowadzenia niezbędnych składników odżywczych. Wszystko w celu przyspieszenia regeneracji po operacji, zmniejszenia powstałych zrostów i usprawnienia ruchomości mięśnia trójgłowego łydki.

Powyższe zdjęcie pokazuje jak wyglądają zwłóknienia i powstałe przez to ograniczenia w rozciągliwości skóry. Palpacyjnie możemy wyczuć zmniejszoną przesuwalność powięzi i tkanek względem siebie. Wytworzenie się silnej blizny występuje po około 6 miesiącach, a sam proces przebudowy ścięgna to okres około 2 lat.


W tkance, która tworzy blizny obecny jest kolagen typu I. Zanim jednak pojawi się ten typ kolagenu, wytworzone zostają włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej z kolagenu typu III. Z kolei dopełnieniem kolagenu I jest typ V tworzący się na granicy blizn. Znajomość typów kolagenu i zastosowanie odpowiedniego jego rodzaju można wykorzystać w trakcie opracowywania blizny na różnych etapach. Na leczenie tego typu dysfunkcji w narządzie ruchu składa się również wiele różnych czynników, a sama fizjoterapia jest bardzo obszerna. Oprócz opracowania manualnego bardzo dobrym sposobem jest zastosowanie m.in. igłoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *