Centrum Fizjoterapeuty - fizjoterapia i rehabilitacja Wrocław

Godziny otwarcia : Od poniedziałku do piątku - 9:00 - 18:00
  Kontakt : 513 776 935

Igłoterapia – terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych

Igłoterapia – terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych

Aktualizacja:

Igłoterapia to jedna z najskuteczniejszych form terapii punktów spustowych. Ma ona na celu zlokalizowanie punktu spustowego, a następnie nakłuwanie igłą danego obszaru, wywołując przy tym lokalny skurcz mięśniowy. Dzięki temu w mięśniu dochodzi do destrukcji patologicznych płytek motorycznych, co skutkuje rozluźnieniem włókien i ustąpieniem dolegliwości.

Igłoterapia – terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych

Punkty spustowe

Punktem spustowym nazywamy nadwrażliwy obszar zlokalizowany najczęściej w tkance mięśniowo-powięziowej, który pod wpływem ucisku wywołuje tkliwość oraz ból o charakterze promieniującym lub rzutowanym w inne miejsce. Najczęściej na przebiegu włókien mięśniowych wyczuwalne są pod postacią zgrubień, grudek lub nadmiernie napiętych strun. Dominującym objawem punktów spustowych jest głęboki, przeszywający ból najczęściej rzutujący w całkiem inne miejsce. Dla przykładu punkty spustowe na mięśniu nadgrzebieniowym objawiają się najczęściej bólem tylno-bocznej części ramienia, bólem łokcia i bocznej strony przedramienia. Punkty spustowe na mięśniach pośladkowych (średni, mały) najczęściej promieniują wzdłuż kończyny dolnej i niestety często mylone są z tzw. rwą kulszową.

Czynniki wpływające na powstawanie punktów spustowych

Czynnikami sprzyjającymi powstawanie punktów spustowych są najczęściej:

  • ostre przeciążenia mięśniowe
  • przewlekłe przeciążenia z przemęczeniem mięśnia
  • bezpośredni uraz
  • wychłodzenie (brak odpowiedniej rozgrzewki)
  • inne punkty spustowe (namnażanie się punktów)
  • zmiany zwyrodnieniowe
  • zmiany odruchowe o charakterze segmentarnym
  • wzmożony stres

Rozpoznanie punktów spustowych wymaga dużego doświadczenia oraz wiedzy anatomicznej. Ból jest często rzutowany, zatem pacjenci zgłaszają ból w innym miejscu, niż znajdująca się przyczyna, co może komplikować diagnozę. W badaniu ważny jest wywiad, testy funkcjonalne, ale szczególnie istotne jest badanie palpacyjne tkanek, w których mogą znaleźć się punkty spustowe dające opisywane przez pacjenta objawy.

Igłoterapia – kiedy ją zastosować?

Igłoterapia szczególnie polecana jest przy pracy ze sportowcami oraz pacjentami ortopedycznymi, gdzie często dochodzi do urazów lub przeciążeń mięśniowo-powięziowych. Schorzenia kwalifikujące się do suchej igłoterapii to m.in.

Igłoterapia to zabieg, do którego można przystąpić po dokładniej diagnozie przez doświadczonego fizjoterapeutę, wykluczając wszystkie przeciwwskazania odnośnie jego wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *